Türklerin Yüzde 50’si Kripto Sahibi! İşte En Popüler 6 Coin

Sıkıcı yatırımları unutun: Türkiye nüfusunun neredeyse yarısı kripto para yatırımı yapıyor! Enflasyon yükselirken, insanlar zor kazandıkları paralarını ellerinde tutmanın yollarını arıyor. Bu noktada, kripto paralar gözde yatırım olarak karşımıza çıkıyor. Peki, Türklerin en çok yatırım yaptığı coinler neler? Bu işlemler hangi platformlarda yapılıyor? Gelin, hep beraber inceleyelim.

Türkiye’de kripto para trendi eskimiyor

Türkiye’de enflasyonun yükselmesiyle birlikte birçok vatandaş alternatif yatırım seçenekleri arıyor. Şaşırtıcı veriler, Türklerin yaklaşık %50’sinin artık kripto para birimlerine sahip olduğunu ortaya koyuyor. Bu değişim, servet koruma aracı olarak kriptoya yönelik artan ilginin bir işareti. Zira Türkiye’nin yüksek enflasyon oranı geleneksel yatırım araçları için belirsizlik yaratıyor. Kripto paralar ise enflasyona karşı potansiyel bir koruma sunuyor.

İlk ve en popüler kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) buna en iyi örnek.  Merkezi olmayan yapısı onu herhangi bir merkezi otoritenin kontrolünden kurtararak potansiyel olarak enflasyonun etkilerine daha az duyarlı hale getiriyor. Bitcoin baskın bir güç olmaya devam ederken, güvenli kripto para borsalarından olan CoinEx’e göre, Türk yatırımcılar bunun ötesine geçiyor. CoinEx’in web sitesine göre, Türkler arasında en popüler altı para birimi şunlar:

  • Bitcoin (BTC): Bitcoin, merkezi olmayan bir para birimi ve kripto paraların ilk ve en popüler örneği. 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından bir whitepaper aracılığıyla tanıtıldı. Kripto alanında olan herkesin bildiği gibi, Bitcoin’in temelini oluşturan teknoloji ise “blockchain”. Blockchain, işlemlerin güvenli ve şeffaf bir şekilde kaydedilmesini sağlayan dağıtık bir defterdir.
  • Ethereum (ETH): En büyük altcoin olan ETH’nin arkasındaki Ethereum, merkezi olmayan uygulamaların (DApps) ve akıllı sözleşmelerin geliştirilmesini sağlayarak kripto alanında yeniliği teşvik ediyor.
  • Solana (SOL): Yüksek performans özellikleriyle tanınan Solana, DeFi ve NFT’ler dahil olmak üzere çeşitli merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesine hizmet ediyor. En benzersiz özelliği ise Proof of History (PoH) adında bir konsensüs mekanizması kullanması.
  • Avalanche (AVAX): Ölçeklenebilirlik ve esneklik sunan bu platform, merkezi olmayan finans (DeFi) projeleri ve diğer uygulamaları geliştiren geliştiricilerin ilgisini çekiyor. Avalanche’ın benzersiz özelliklerinden birisi, çoklu konsensüs mekanizmalarını kullanabilmesi.
  • XRP (XRP): Ripple tarafından geliştirilen XRP, geleneksel bankacılık yöntemlerine kıyasla daha hızlı ve daha ucuz uluslararası para transferlerini kolaylaştırıyor. XRP, RippleNet üzerinde kullanılıyor.
  • Dogecoin (DOGE): Memlerden esinlenen bu kripto para birimi güçlü bir çevrimiçi topluluğa sahip. Ayrıca sosyal medya etkisi nedeniyle önemli fiyat dalgalanmaları yaşıyor. Özellikle Elon Musk gibi etkili isimlerin tweet’leri, DOGE’un değerini etkiledi. DOGE, Litecoin’in bir fork’u olarak piyasaya girdi ve açık kaynaklı bir proje olarak varlığını sürdürüyor.

Türkler için kullanıcı dostu bir borsa: CoinEx

CoinEx, yukarıda bahsettiğimiz gibi Türk kullanıcılar arasında ilgi gören birçok token da dahil olmak üzere 900’den fazla token’dan oluşan geniş bir seçenek sunmakta. Özellikle CoinEx, 5 milyondan fazla kullanıcısı olan küresel bir kripto para borsası olarak, bu göreceli yeni varlık sınıfındaki işlemler için kendisini güvenli ve kullanıcı dostu bir platform olarak konumlandırıyor.  CoinEx, kullanıcı dostu bir arayüzle kullanıcı deneyimine öncelik vererek sorunsuz ticaret ve hızlı işlem süreci sağlıyor.  Platformları, küresel açıdan erişilebilir olması için birden fazla dili destekliyor. Ayrıca borsa, basit ticaretin ötesinde birçok özellik sunuyor. Bu özellikler arasında öne çıkanlar şu şekilde:

  • Gelişmiş stratejiler arayan deneyimli kullanıcılar için marj ticareti ve vadeli işlemler.
  • Otomatik piyasa yapıcılığı (AMM).
  • Esnek yatırım seçenekleri için Finansal Hesaplar (istediğiniz zaman minimum limit olmaksızın kripto yatırabilir/çekebilir, faizlerden kazanabilirsiniz) ve stratejik trading seçenekleri.
  • Bir veya daha fazla kripto paranın diğer kriptoları ödünç almak için teminat olarak kullanıldığı kripto kredileri.

Sonuç olarak CoinEx, enflasyon ile boğuşan Türk kullanıcılarına kripto para dünyasında yer almaları için güvenli bir platform sağlıyor. Çeşitli teklifleri ve kullanıcı merkezli yaklaşımı ile CoinEx, finansal geleceğinizi kontrol altına almanızı sağlamayı hedefliyor. 

Sorumluluk reddi: Bu bir sponsorlu içerik ve basın bülteni olup burada yazılanlar Kriptokoin.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır. Kaldıraçlı işlemlerde ve kripto para yatırımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir